szkodniki drewna

Czym jest fosforowodór?

Czytaj więcej
image

Fosforowodór w akcji, czyli co to jest fumigacja?

Drewno to bardzo wdzięczny surowiec, od wielu wieków służy nam jako trwały i naturalny materiał budowlany. Drewno, nawet te trudno nasycalne jak świerk i jodła, dobrze pochłania gazy – więc jeśli zasiedlą go drewnojady można przeprowadzić w obiekcie skuteczną i profesjonalną dezynsekcję przy użyciu gazów.

Jedynym gazem stosowanym w zabiegach fumigacji jest obecnie fosforowodór. Otrzymywany jest z ciał stałych – fosforku glinu lub fosforku magnezu. Jakie właściwości ma ten gaz?

Czysty fosforowodór jest bezbarwny, bez smaku i bez zapachu, natomiast ten świeżo powstały z fosforków metali ma lekko rybi zapach (lub zapach czosnku). Jest nieco cięższy od powietrza dlatego z łatwością się z nim miesza. Wykorzystywany w zabiegach gazowania sprawdza się doskonale.

Gaz jest bardzo trujący dla owadów, zwierząt i nas samych, dlatego zabiegi wykonywane z jego użyciem zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla profesjonalnych firm. Przy zwalczaniu szkodników drewna fosforowodór działa destrukcyjnie na układ oddechowy i nerwowy owadów – hamuje pobieranie i transfer elektronów od tlenu do struktur ciała oraz prowadzi do paraliżu hamując ich procesy oddychania. Ale czym właściwie jest fumigacja i gdzie można ją przeprowadzać?

Co to jest fumigacja i jak przebiega?

Fumigacja to bardzo popularny zabieg zwalczający szkodniki drewna. Wykorzystuje się go w różnych miejscach – w domach, kościołach, obiektach zabytkowych, silosach ze zbożem, w dezynsekcji palet i innych opakowań drewnianych. Wykonuje się ją najczęściej poprzez namiotowanie – polega na szczelnym zamknięciu przedmiotu lub obiektu i wprowadzeniu do środka toksycznego dla owadów gazu.

Metoda sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy zakres porażenia drewna przez szkodniki jest duży i nie jesteśmy w stanie stwierdzić jednoznacznie w których miejscach żerują owady. To samo jeśli chodzi o dostęp do drewna zainfekowanego – jeśli dostęp jest utrudniony gazowanie jest świetnym rozwiązaniem. Działamy wtedy kompleksowo na cały obiekt.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Fumigacja domu – jak to działa?

Jeśli w drewnianych elementach naszego domu pojawią się owady potocznie nazywane korniki można zastosować metodę gazowania w celu ich zwalczenia. Fumigacja domu przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich to zaznajomienie się z obiektem i ustalenie metody uszczelnienia. Kolejny etap to zabezpieczenie budynku przy użyciu odpowiedniej folii gazoszczelnej. Następnie wprowadzany jest do obiektu toksyczny gaz, fosforowodór, po czym obiekt jest zamykany na określony czas. Budynek wyłączony jest z użytkowania na około 2 tygodnie. Ostatnim etapem jest odwietrzenie i zdjęcie zabezpieczeń. Na tym etapie pracownicy mierzą stężenie gazu i jeśli wszystko jest w porządku oddają budynek do użytku.

Fumigacja domu to bardzo poważna dezynsekcja – w końcu używany do zabiegu gaz jest silnie trujący również dla ludzi. Dezynsekcja wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia sprzętów i samego budynku, tak aby gaz nie wydostał się na zewnątrz. To gwarantuje skuteczność zabiegu oraz zachowanie maksimum bezpieczeństwa dla ludzi i otoczenia. Osoby wykonujące zabieg to specjaliści – z odpowiednim przeszkoleniem, doświadczeniem i wiedzą popartą certyfikatami.

Fosforowodór sprawdza się nie tylko przy zwalczaniu owadów w domu:

  • Fumigacja zboża, czyli zwalczanie szkodników zbożowych metodą gazowania. Mowa o owadach i gryzoniach, które niszczą zbiory. Zabieg przeprowadza się w magazynach i w silosach;
  • Dezynsekcja kościołów i obiektów zabytkowych;
  • Fumigacja palet i opakowań drewnianych w transporcie międzynarodowym w celach zahamowania rozprzestrzeniania się owadów niszczących drewno;
  • Gazowanie kretów, bo fosforowodór na krety i karczowniki sprawdza się doskonale. W pierwszym etapie wykonuje się inspekcję terenu, ustala świeże i aktywne kretowiska i czeka na odpowiednią pogodę – ważne, aby było bezwietrznie. Następnie otwiera się kretowiska i wprowadza odpowiednią ilość środka w formie tabletek, które pod wpływem ciepła i wilgoci aktywują się i uwalniają toksyczny gaz. Otwory są zabezpieczane, a gaz robi swoje – penetruje wszystkie korytarze i uśmierca winowajcę.

Fumigacja domu cena.

Zalety dezynsekcji gazowej to przede wszystkim brak odbarwień i uszkodzeń drewna, wysoka skuteczność i dotarcie do trudno dostępnych miejsc oraz zwalczanie wszystkich gatunków drewnojadów i w każdym stadium.

Fumigacja domu cena zależy od wielu czynników: od wielkości budynku, od rodzaju zabezpieczeń i ilości gazu potrzebnego do wykonania zabiegu. Przy zabezpieczaniu budynku warto zwrócić uwagę na to czy zostaną użyte do tego celu inne sprzęty, takie jak podnośniki, zabezpieczenia alpinistyczne, itp.– to również wpłynie na końcową wycenę dezynsekcji.