szkodniki drewna

Tykotek pstry, owad niszczący zabytkowe budynki

Czytaj więcej
image

Tykotek pstry

Rodzina kołatkowatych nie ma dobrej reputacji, a to dlatego że większość to groźne szkodniki drewna. Jednym z nich jest tykotek pstry, jeden z najgroźniejszych owadów niszczących stare, zabytkowe obiekty. Dokonywane przez niego szkody porównywane są do tych, które zostawiają kołatek domowy i spuszczel pospolity.

Szkodniki drewna - tykotek, tykotek rudowłos

Tykotek rudowłos, inaczej pstry, to dość pospolity szkodnik naszych lasów oraz starych budynków drewnianych. Preferuje drewno wilgotne, a nawet zagrzybione. Jego ciało jest koloru czarnobrunatnego i pokryte krótkimi, gęstymi i przylegającymi włoskami, które tworzą jaśniejsze plamy na pokrywach i przedpleczu. Stąd nazwa pstry. Dorosłe osobniki osiągają do 9 mm długości.

Tykotek pstry pojawia się już z końcem kwietnia, a na wolności żyje kilka tygodni. Nazwa „tykotek” pochodzi od charakterystycznych dźwięków spowodowanych uderzeniami głową i przednim brzegiem ciała chrząszcza o kawałek drewna – tzw. tykotanie. Samica tuż po kopulacji składa jaja w szpary drewna lub stare otwory wylotowe chrząszczy.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Tykotek pstry larwa

Po upływie kilku tygodni jaja opuszczają białe i jasno owłosione larwy, które od razu wyruszają na żer. Do prawidłowego rozwoju potrzebują drewna zawilgoconego i opanowanego przez grzyby. Starsze larwy są mniej wymagające, nie pogardzą drewnem mniej zawilgoconym, niemniej to jednak drewno nadpsute sprzyja ich rozwojowi. Jedno jest pewne tykotek pstry larwa potrzebuje dużej wilgotności drewna i powietrza. Rozwój larw trwa średnio 2 lata, choć bywa że dłużej – nawet do 10 lat.

Starsze larwy potrafią żerować bardzo głęboko w drewnie, wygryzając okrągłe chodniki o średnicy 4 mm. Tykotek pstry żerowisko wypełnione jest ubitą mączką drzewną i odchodami w formie silnie spłaszczonych kuleczek. Tykotek rudowłos preferuje martwe drewno drzew liściastych, takich jak dąb, olcha i buk oraz iglastych, jak sosna. Larwy mogą zostać znalezione w drewnie bardzo zawilgoconym i zagrzybionym oraz w drewnie, na którym nie widać oznak obecności grzybów.

Jak rozpoznać atak szkodnika?

Tykotek pstry to groźny i bezlitosny szkodnik, szczególnie niebezpieczny dla zabytkowych budowli i eksponatów muzealnych. Atakuje drewniane sprzęty, ramy obrazów i rzeźby. Stare, zabytkowe obiekty są dla nich łatwym łupem, bo często występuje w nich zagrzybienie, co tylko sprzyja rozwojowi tykotka. Działalność owada prowadzi do znacznego osłabienia budynku i sporych zniszczeń.

Zdarza się, że na swoją ofiarę wybiera drewniane konstrukcje dachowe w naszych domach. O inwazji możemy dowiedzieć się bardzo późno, dlatego że tykotek rudowłos działa powoli i stopniowo. Warto zachować czujność, każdy szkodnik drewna zostawia jakieś ślady świadczące o jego bytowaniu. U tykotka są to otwory o średnicy około 4 mm, wysypująca się z nich mączka drzewna, charakterystyczne odgłosy tykotania oraz obecność dorosłych chrząszczy w budynku.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Tykotek pstry zwalczanie, czyli jak poradzić sobie z owadem?

Tykotek pstry atakuje budynki nieogrzewane i zawilgocone, dlatego należy w pierwszej kolejności zadbać o ochronę drewna przed wilgocią. Nie warto przechowywać cennych drewnianych przedmiotów w dolnej części budynku, np. w piwnicach, tam łatwiej o niższe temperatury i wilgoć. Warto zastosować specjalny impregnat do drewna w celu jego ochrony przed szkodnikami.

Do tykotek pstry zwalczanie często stosujemy metodę przy użyciu owadobójczego żelu Xilix, dzięki któremu możemy wniknąć bardzo głęboko w drewno i dostać się do żerujących tam larw. Metoda pozwala na precyzyjne nałożenie żelu i na skuteczne zwalczanie szkodniki w drewnie w każdym stadium. Dodatkowo Xilix-Gel to doskonały i profesjonalny impregnat do drewna.