szkodniki drewna

Wykarczak sosnowiec, owad znienawidzony przez leśników

Czytaj więcej
image

Wykarczak sosnowiec

Zapach unoszącego się drewna wabi te niepozornie wyglądające chrząszcze, których larwy potrafią wyrządzić niemałe zamieszanie. Wykarczak sosnowiec to dość spory chrząszcz z rodziny kózkowatych, podobnie jak bardziej znany chrząszcz szkodnik drewna spuszczel pospolity. W Polsce pospolicie występuje na nizinach, zwłaszcza w przerzedzonych borach sosnowych.

Niewidzialny szkodnik

Dorosłe osobniki osiągają do 3 cm długości, ich ubarwienie może być zmienne: od koloru jasno do ciemno brunatnego. To, co zwraca uwagę to pokaźne i grube czułki – charakterystyczne u chrząszczy z rodziny kózkowatych. U samicy czułki osiągają długość połowy ciała, z kolei u samca są one wyraźnie dłuższe – osiągają długość niemal całego ciała. Ciało wykarczaka jest wydłużone, smukłe i spłaszczone, na głowie znajdują się oczy pokryte drobnymi włoskami oraz ostre i małe żuwaczki.

Wykarczak sosnowiec widywany jest rzadko, wszystko dlatego, że nie jest on aktywny w ciągu dnia. Prowadzi raczej nocny tryb życia, za dnia chowa się pod korą, w różnych szczelinach i zakamarkach. Rozwija się w martwym i często obumierającym już drewnie drzew iglastych, głównie w sośnie. Pojawia się od czerwca aż do połowy września.

Samica po kopulacji składa jaja na nieokorowanych pniach i pniakach, w większych złożach – od kilkunastu do kilkudziesięciu jaj. Przy wyborze drewna znaczenie ma wilgotność, dlatego wybiera drewno znajdujące się blisko ziemi. Jeśli ma to być drzewo stojące w lesie wybiera te osłabione lub opanowane przez inne szkodniki.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Jak wygląda larwa?

Jaja opuszczają białożółte larwy, które początkowo drążą chodniki tuż pod korą, dopiero później wgryzają się w głąb drewna. Chodniki rozchodzą się w różnych kierunkach, mają owalny przekrój i średnicę około 16 mm. Jeśli chodzi o wymagania to wykarczak sosnowiec larwa do prawidłowego rozwoju potrzebuje wilgotności drewna bliskiej 20%. Starsze larwy mają już nieco mniejsze wymagania i mogą żerować nawet w przesuszonym drewnie wbudowanym w konstrukcję. Wykarczak sosnowiec żerowisko wypełnione jest ubitą mączką drzewną, wiórami i odchodami w kształcie walców.

Wykarczak w Polsce ma generację dwuletnią, w niesprzyjających warunkach może przedłużyć się do ponad 3 lat.

Dlaczego wzbudza strach wśród leśników?

To jeden z najgroźniejszych szkodników drewna w lesie, dlatego tak bardzo znienawidzony jest przez leśników. Powoduje duże szkody na terenach leśnych: atakuje surowiec na pniu i ten świeżo ścięty, niszczy odziomkowe części stojących lub ściętych drzew oraz wzniesione konstrukcje słupowe.

Zdarza się, że wraz ze ściętym i często niedosuszonym drewnem larwy wykarczaka trafiają do budynków. Tak jak już było wspomniane, starsze larwy nie mają dużych wymagań co do wilgotności drewna, dlatego mogą żerować w drewnie suchym i dalej się rozwijać. Młode chrząszcze opuszczają drewno i nie zasiedlają go ponownie.

Wykarczak sosnowiec zwalczanie – jak chronić drewno?

Zapobieganiu pojawieniu się inwazji wykarczaka sprzyja przestrzeganie zasad higieny lasu i składowisk drewna. To całokształt działań, które mają na celu utrzymanie stanu zdrowotnego lasu, a więc: dbanie o odpowiedni dobór gatunkowy drzew, używanie wysokowartościowego materiału sadzeniowego, pilnowanie pory ścinek i wywozu drewna, usuwanie drzew chorych i zasiedlanych przez szkodniki.

Przy zwalczaniu korowanie drewna może nie być wystarczającym zabiegiem, dlatego konieczne okazuje się przetarcie materiału, obcięcie i spalenie boków tarcicy. Jeśli owad występuje masowo zaleca się zastosowanie insektycydów najlepiej w okresie, kiedy dorosłe osobniki przygotowują się do opuszczenia drewna.