szkodniki drewna

Korniki w drewnie

Czytaj więcej
image

Korniki jak się pozbyć? Skuteczne metody zwalczania korników

Tak naprawdę korniki to chrząszcze występujące na całym świecie ale nie w domach tylko w lasach. To groźne szkodniki drzew iglastych. Do tej pory myli się je z innymi szkodnikami atakującymi nasze drewniane domy, konstrukcje czy meble. Ale o nich za chwilę.

Przedstawicielem korników jest nasz pospolity krajowy kornik drukarz, który po osiągnięciu odpowiednich rozmiarów opuszcza zainfekowane drzewo i szuka kolejnego aby złożyć w nim jaja. To wszystko sprawia, że w krótkim czasie mogą się rozprzestrzenić na bardzo dużym obszarze lasu. Dlatego tak ważne jest monitorowanie lasów przez leśników w poszukiwaniu oznak żerowania owadów. W miejscach szczególnie zagrożonych inwazją szkodników instaluje się pułapki feromonowe lub pułapki świerkowe. Drzewa zasiedlone przez owady, jeśli to możliwe, należy wycinać i jak najszybciej wywozić z lasu.

Korniki w domu drewnianym

Robaki w drewnie wymagają natychmiastowego zwalczania. Pomimo tego, że korniki szkodniki drzew spotykamy jedynie w lasach to przypisuje im się wszelkie szkody wyrządzone w naszych domach, takie jak uszkodzona więźba dachowa, naruszona konstrukcja dachowa, zniszczone drewniane meble i podłoga.

Liczne otwory, wysypująca się mączka, odgłosy kołatania czy pojawienie się larw i dorosłych chrząszczy w domu – wtedy kiedy pojawiają się pierwsze ślady świadczące o żerowaniu owadów winą obarczamy właśnie korniki.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Korniki w domu – dlaczego należy działać natychmiast

Sprawcami największych uszkodzeń drewna w domu są chrząszcze z rodziny kołatkowatych i kózkowatych. Przedstawicielami tych rodzin są kołatek domowy i spuszczel pospolity. Owady te w sprzyjających warunkach (wilgotnościowych i termicznych) są w stanie opanowywać drewno przez wiele pokoleń, dopóki drewno będzie im dostarczać potrzebnych składników odżywczych. Żerują w budynkach drewnianych, niszczą drewno lite i sklejkę. To znane szkodniki drewna niszczące elementy konstrukcyjne w budynkach oraz wyposażenia wnętrz kościołów i obiektów zabytkowych.

Jak widać szkody wyrządzane przez robaki w drewnie mogą być ogromne, dlatego należy działać natychmiast i o pomoc poprosić profesjonalne firmy zwalczające szkodniki drewna.

Co na korniki?

Metod na zwalczanie szkodników drewna jest wiele, a wybór tej odpowiedniej dokonywany jest na podstawie wizji lokalnej obiektu i rozmowy z klientem (oczekiwania, możliwość opuszczenia budynku na dłużej, itp.). Kubatura pomieszczenia, dostęp do zainfekowanego drewna, zakres prac przygotowawczych, wielkość zniszczeń czy warunki termiczne – to tylko niektóre z czynników mających wpływ na wybór metody i środka, a następnie na koszt całkowity usługi.

Metody na korniki w domu najczęściej stosowane przez nasze firmy to:

  • Fumigacja, czyli gazowanie, które polega na szczelnym zabezpieczeniu budynku i wprowadzeniu do niego toksycznego gazu – fosforowodoru;
  • Mikrofale, czyli metodę termiczną, która polega na użyciu specjalnych generatorów pola elektromagnetycznego dzięki któremu punktowo podgrzewa się zainfekowane drewniane elementy budynku;
  • Metoda Xilix Gel, czyli zastosowanie owadobójczego żelu Xilix poprzez natryskiwanie, nakładanie pędzlem lub nastrzykiwanie. Żel stosuje się w zwalczaniu szkodników drewna oraz dodatkowo w zabezpieczaniu każdego rodzaju drewna.

Więcej o metodach znajdziecie w zakładce oferta. Zapraszamy do kontaktu!