szkodniki drewna

Czym jest impregnacja drewna?

Czytaj więcej
image

Na czym polega impregnacja drewna?

Impregnacja drewna to przede wszystkim ochrona drewna, to zespół działań zmierzających do eliminacji czynników, które go niszczą. Przy okazji działania te mają wzmocnić jego naturalną trwałość. Opiera się na stosowaniu odpowiednich środków chemicznych i na odpowiednich metodach ich wprowadzania do drewna. Celem impregnacji jest zabezpieczenie materiału poddanego zabiegowi przed działaniem pleśni, owadów, wilgoci, ognia i wielu innych czynników zewnętrznych. My skupimy się na zabezpieczaniu drewna przed szkodnikami, które tak jak i my, ludzie, upodobali sobie ten wspaniały i wdzięczny surowiec jakim jest drewno.

Ochrona drewna to również działania fizyczne i profilaktyczne, takie jak prawidłowe składowanie pozyskanego surowca czy przestrzeganie zasad profilaktyki w budownictwie. Do budowy używać powinno się drewna dobrej jakości, drewna nie wilgotnego, dzięki czemu ograniczy się możliwość zasiedlenia go przez owady żerujące w drewnie zawilgoconym i zagrzybionym. Powinno używać się również drewna wyłącznie okorowanego co również wyeliminuje dużo gatunków drewnojadów, a na pewno te, które żerować lubią między korą a drewnem.

Impregnacja owadobójcza i najczęściej stosowane impregnaty do drewna

Na pytanie: „Jak skutecznie zabezpieczyć drewno przed szkodnikami” odpowiadamy – impregnacja owadobójcza. Drewno najlepiej zaimpregnować jeszcze przed jego wykorzystaniem w budowie, a jeśli z jakichś przyczyn tak się nie stało, śmiało można zrobić to w późniejszym czasie.

Impregnaty do drewna dzielą się na kilka grup. Są wśród nich:

  • Impregnaty solne, stosowane najczęściej jako roztwory wodne soli nieorganicznych lub organicznych, rzadziej w formie past, bandaży czy proszków. Powodują pęcznienie i skurcz impregnowanego drewna, ponadto nie zwiększają palności drewna, a nawet zapewniają większą ochronę przed ogniem. W zależności od składu chemicznego mogą niestety barwić drewno. Bardzo dobrze wnikają w drewno wilgotne, gorzej radzą sobie w przypadku drewna suchego. Są nielotne i bezwonne.
  • Impregnaty olejowe lub oleiste, wykonywane jako ciecze gotowe do użycia, produkowane z węgla kamiennego, brunatnego i ropy naftowej. Impregnacja drewna olejem ma swoje dobre i złe strony. Dobrze wnikają w drewno suche, a gorzej w mokre i trudno nasycalne. Wadą olejów jest zwiększenie palności drewna oraz uwalnianie się różnych substancji w fazie lotnej, a to z kolei obciąża toksycznie środowisko i powoduje utrzymywanie się przez długi czas przykrego zapachu. Ich zaletą jest to, że są trudno wymywane i potrafią wnikać dużo głębiej w drewno niż impregnaty solne.
  • Pasty, które składają się z toksycznej substancji czynnej i substancji wiążącej dzięki której nabierają plastyczności i dobrej przyczepności. Używane są najczęściej w miejscach narażonych na silne zawilgocenie.
  • Impregnaty zawierające rozpuszczalniki organiczne, nazywane grupą preparatów olejowo- rozpuszczalnikowych. Obecnie używanym rozpuszczalnikiem jest benzyna lakowa, a same preparaty zawierają różne syntetyczne pyretroidy, takie jak permetryna, cypermetryna, deltametryna. Syntetyczne pyretroidy stosowane są do ochrony drewna w korze i drewna wyrobionego. Odznaczają się dużą toksycznością w stosunku do owadów, dlatego można je stosować w mniejszych dawkach.

Impregnat do drewna, w zależności od metody jaką się zastosuje, może wnikać głęboko albo działać powierzchniowo. Jeśli impregnat wnika na głębokość nieprzekraczającą 10 mm mówimy wtedy o impregnacji powierzchniowej, z kolei jeśli wnika na głębokość powyżej 10 mm mamy do czynienia z impregnacją głęboką. Do metod impregnacji głębokiej zaliczamy m.in. pastowanie i impregnacja ciśnieniowa drewna.

W tej pierwszej metodzie chodzi o powlekanie materiału pastą, która w swoim składzie ma sole rozpuszczalne w wodzie. Metoda sprawdza się do impregnacji drewna zabudowanego oraz drewna świeżo ściętego. Impregnacja ciśnieniowa stosowana jest do drewnianych elementów więźby dachowej oraz elementów mających kontakt z wodą morską lub gruntem. To doskonała metoda przy impregnacja drewna konstrukcyjnego.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Najskuteczniejszy impregnat do drewna – Xilix Gel.

Xilix Gel to nowoczesny preparat biobójczy, który pozwala na skuteczne zwalczanie szkodników drewna. Jego owadobójcze działanie zapewnia substancja czynna – permetryna, która wykazuje silne działanie toksyczne względem owadów.

Żel doskonale sprawdzi się jako impregnat, m.in. impregnat do drewna konstrukcyjnego. Przy jego użyciu zabezpieczyć można każdy rodzaj drewna, liściastego i iglastego, a także drewno znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Zabezpiecza krokwie, legary, belki stropowe oraz całe domy drewniane i domy z bali. Wnika na głębokość od 3 do 12 cm co czyni go jednym z najskuteczniejszych preparatów na szkodniki drewna.

Preparat ma konsystencję białego żelu, co ułatwia jego precyzyjne nakładanie, jednak po jego wniknięciu w drewno nie zmienia jego koloru i nie odbarwia go. Ma działanie dwukierunkowe – owadobójcze i ochronne. Zawarta w nim permetryna jest toksyczna dla owadów, natomiast dla ludzi stosunkowo nieszkodliwa. Żel posiada certyfikaty CTB-P+, co w praktyce oznacza, że jest produktem który sprawia, że po zaaplikowaniu go skuteczną i określoną metodą, drewno staje się trwałym i bezpiecznym materiałem – zarówno dla ludzi, jak i środowiska.

Impregnacja żelem Xilix – jak przebiega?

Materiał poddawany impregnacji musi być oczyszczony z brudu i pyłu. Żel aplikuje się poprzez kilkukrotne natryskiwanie nim powierzchni drewna pod odpowiednim ciśnieniem. Nakłada się w ten sposób kilka warstw żelu w określonym czasie. Inną metodą aplikacji żelu jest jego wstrzykiwanie we wcześniej wywiercone w drewnie otwory. Bywa i tak, że łączy się dwie metody: wstrzykiwanie i natryskiwanie, aby osiągnąć lepszy efekt.

W związku z tym, że Xilix posiada barwnik fluoroscencyjny widoczny w ultrafiolecie, jesteśmy w stanie zweryfikować dokładność pokrycia powierzchni poddawanej impregnacji. Okres karencji jest różny i zależy przede wszystkim od temperatury i warunków atmosferycznych, od samego obiektu i jego kubatury oraz od rodzaju drewna.