szkodniki drewna

Bucz olszynowiec

Czytaj więcej
image

Bucz olszynowiec - Szkodnik drzew liściastych

Buczowate to rodzina błonkoskrzydłych, których sposób żerowania jak i cykl rozwojowy bardzo przypomina rodzinę trzpiennikowatych. Najbardziej podobny, jeśli chodzi o sam wygląd, wydaje się być kruszel czarny, trzpiennik uznawany za bardzo groźnego szkodnika technicznego drewna. Znanych buczowatych na całym świecie jest około 120 gatunków, ale zaledwie kilka z nich zamieszkuje tereny naszego kraju. Wśród nich jest nasz bohater – bucz olszynowiec. Nie bez powodu ten przydomek, w końcu najczęściej zasiedlane przez niego drzewo to właśnie olcha.

Bucz olszynowiec zasiedla wilgotne lasy liściaste, rzadziej mieszane, dobrze jeśli sąsiadują one ze zbiornikami wodnymi. Spotykany bywa na przełomie maja i sierpnia, a podczas lotu wydaje charakterystyczny dźwięk – buczenie, skąd zawdzięcza nazwę swojej rodziny.

Rodzina buczowatych. Co je odróżnia od trzpienników?

Buczowate to wydawałoby się mniejsza wersja trzpienników, bo faktycznie są podobne ale znacznie mniejsze. Ich głowa jest kulista i osadzona na niewielkim przewężeniu co odróżnia buczowate od trzpienników, u których głowa osadzona jest bezpośrednio za tułowiem.

Związane są z drewnem drzew liściastych – wspomniana olcha, często też dąb, wiąz, topola, brzoza – także preferencje co do drewna zupełnie inne niż w przypadku trzpienników, które zasiedlają w głównej mierze drzewa iglaste.

Samice zaopatrzone są w dużo krótsze pokładełka przez co jajeczka składane są dosyć płytko, na głębokości do 3 mm. Dla porównania wspomniany wcześniej trzpiennik, kruszel czarny, wywierca kanalik na głębokości około 25 mm, a to wszystko za sprawą obecności najdłuższego pokładełka wśród krajowych trzpiennikowatych. Zarówno samiec jak i samica bucza pozbawieni są kolca na końcu odwłoka. Buczowate to szkodniki drewna, które występując licznie, są w stanie spowodować znaczne szkody gospodarcze.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Korniki w drewnie kominkowym.

Bucz olszynowiec do rozwoju potrzebuje drewna obumierającego lub martwego, rzadko zasiedla drzewa uszkodzone. To drzewa liściaste zwracają jego uwagę, szczególnie te częściowo rozłożone przez grzyby. Osiąga około 2 cm długości, jest niemal cały czarny, z niewielkimi białymi plamkami po bokach odwłoka oraz małymi białymi kreskami na czubku kulistej głowy. To co charakterystyczne to nogi w pięknym czerwonym kolorze.

Tuż po kopulacji samica szuka odpowiedniego materiału lęgowego, a jeśli go znajdzie wywierca otwory swoim niewielkim ale dość mocno zbudowanym pokładełkiem i tam składa jaja. Z jaj wylęgają się larwy, które zaczynają drążyć chodniki w głąb drewna. Po przepoczwarzeniu dorosłe już osobniki wygryzają otwory wylotowe i opuszczają materiał drewniany.

Dorosłe osobniki wszystkich owadów żerujących w drewnie widywane są wiosną i latem.Zdarza się jednak, że siedząc sobie wygodnie w fotelu przy kominku jesienną lub zimową porą nagle usłyszymy dziwne dźwięki – buczenie. Pojawia się w naszym domu taki bucz olszynowiec, a my zadajemy sobie pytanie skąd? Często szkodniki drzew zostają przywleczone do naszego domu wraz z materiałem, np. w postaci drewna opałowego, stąd niespodzianka: „korniki w drewnie kominkowym”.

Tak naprawdę wiele drewnianych elementów wystroju naszego domu może stać się przypadkowym miejscem rozwoju larw: meble, podłoga, boazeria. Dochodzi wtedy do sytuacji, że w środku zimy nagle znikąd pojawia się taki niespodziewany gość – bucz olszynowiec.