Drewno to naturalny i trwały surowiec, który służy nam od lat jako doskonały materiał budowalny. Należy o niego odpowiednio dbać, aby posłużył nam dłużej. Przede wszystkim zaimpregnować, bo każdy niezabezpieczony drewniany element budynku i wystroju mieszkania narażony będzie na działanie wielu czynników zewnętrznych, przez co straci swoje walory estetyczne i użytkowe i zmniejszy swoją trwałość. Jednym z zagrożeń są owady niszczące drewno, wciąż potocznie nazywane korniki.
Nie każdy taki owad zasiedli wszystkie gatunki i odmiany drzew, bo każdy z nich ma własne upodobania i wymagania: jedne wybierają drewno iglaste, inne liściaste, jedne preferują drewno nadpsute, zagrzybione, inne suche lub świeżo ścięte, jedne wolą młode drzewa, a inne starsze. Dorosłe osobniki szukając materiału lęgowego kierują się jedną zasadą: jeśli zapewnią larwom odpowiednie warunki do rozwoju i życia zapewnią sobie przedłużenie gatunku. A o to w tym wszystkim chodzi.
Rytel pospolity znany jest jako szkodnik drewna świeżo ściętego, pojawia się na terenie lasów liściastych, iglastych i mieszanych. Powszechny jest na terenie całej Europy, bardzo pospolity w Polsce. Aby rytel pospolity larwa mogła przetrwać potrzebuje do rozwoju materiału wilgotnego, podobnie zresztą jak trzpiennik sosnowiec czy bucz olszynowiec.
Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze
Żeruje głównie w świerku i jodle, ale nie pogardzi też drewnem drzew liściastych, np. drewnem grabu. Aby rytel zasiedlił dany gatunek drewna, musi on być wilgotny i niedosuszony – wilgotność co najmniej 30-40%. To całkiem spore owady osiągające prawie 2 cm długości, których ciało jest silnie wydłużone i w kolorze żółto-brunatnym. Charakterystyczne wydają się ich wyłupiaste oczy. Dobrze radzą sobie w locie, szczególnie samice, chętnie biegają. Trzeba też wspomnieć, że dorosłe osobniki nie żyją za długo a ich głównym celem w życiu jest kopulacja i składanie jajeczek. Nie pobierają pokarmu a ich życie płynie w ekspresowym tempie. Na przedłużenie gatunku mają tylko kilka dni.
Rytel pospolity preferuje świeżo ścięty surowiec, głównie pnie i pniaki znajdujące się w zacisznym i zacienionym miejscu. Samice szukają szczelin i spękań aby złożyć w nich swe jaja, a następnie giną. Po zaledwie kilkunastu dniach pojawiają się pierwsze larwy – rytel pospolity żer właśnie się zaczyna. Larwy przegryzają się przez korę i zaczynają wgryzać w głąb drewna. Jednak to nie drewno stanowi główne pożywienie larw, a strzępki symbiotycznych grzybów, które samica zostawia wraz z jajeczkami. Rytel pospolity żerowisko to proste chodniki osiągające 25 cm głębokości, porośnięte rozrastającym się grzybem – wszelkie trocinki powstające w trakcie drążenia przez larwy chodników są od razu usuwane na zewnątrz.
Drewno suche i przesuszone nie leży w kręgu zainteresowań rytla. Oprócz tego, że atakuje drewno wilgotne w lasach i na składnicach to chętnie na swój cel wybiera także drzewka owocowe, takie jak grusza i śliwa. Jeden warunek – muszą to być drzewka osłabione i zniszczone. Dla drzew owocowych młodych i rosnących rytel pospolity nie stanowi większego zagrożenia.
Aby nie dopuścić do inwazji szkodnika w lesie należy wywozić na bieżąco surowiec z lasu, kontrolować stan drzew i usuwać te złamane, uszkodzone i powalone drzewa. Wszelkie pniaki zaatakowane już przez rytla należy opryskać odpowiednimi preparatami chemicznymi.
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Hylecoetus_dermestoides01.jpg