szkodniki drewna

Spuszczel pospolity, szkodnik niszczący drewno konstrukcyjne

Czytaj więcej
image

Spuszczel pospolity

Spuszczel pospolity to, zaraz obok kołatka, najgroźniejszy gatunek chrząszcza niszczącego drewno konstrukcyjne. Należy do chrząszczy z rodziny kózkowatych, atakuje drewno przez wiele pokoleń i wyrządza spore szkody w budynkach drewnianych. Spuszczel pospolity jak się pozbyć?

Spuszczel – charakterystyka owada

Chrząszcz ten występuje bardzo licznie na terenie całej Polski, to zdecydowanie gatunek owada ciepłolubnego. Ze względu na to, że okres jego rozwoju jest bardzo długi i duża jest jego tolerancja na małą wilgotność drewna to żeruje przez wiele pokoleń i potrafi wyrządzić niemałe szkody. Na jego szkodliwość wpływ ma również fakt, że larwy posiadają niewielki stopień trawienia drewna, co w praktyce oznacza intensywne żerowanie i większe szkody.

Spuszczel pospolity jest dość sporym owadem osiągającym do 2,5 cm długości. Jeśli chodzi o ubarwienie to jest ono ciemne – brunatne lub czarne, ciało pokryte jest drobnymi, szarymi włoskami. Jasnoszare włoski tworzą dwie wyraźne i nieregularne przepaski na pokrywach skrzydłowych. Na przedpleczu widoczne są dwa czarne guzy, bardzo charakterystyczne dla tego szkodnika drewna, co sprawia, że jest on łatwy do zidentyfikowania. Jak to często u owadów bywa, dorosłe chrząszcze wykazują dymorfizm płciowy – samce są nieco mniejsze, za to posiadają dłuższe czułki, z kolei samice są większe, posiadają krótsze czułki i spiczaste zakończenie odwłoka.

Jeśli weźmiemy pod uwagę spuszczel pospolity larwa to są one białe i osiągają do 3 cm długości. Ze względu na swoje znaczne rozmiary drążą chodniki o średnicy 8 mm.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Popularny szkodnik drewna – spuszczel

Dorosłe chrząszcze pojawiają się od połowy czerwca do połowy sierpnia, jednak to te najcieplejsze dni lipca sprawiają, że jest ich wtedy najwięcej. Są ciepłolubne, więc opuszczają drewno latem, wraz z pojawieniem się wyższych temperatur. Z racji tego, że samice są masywniejsze od samców, to nie latają zbyt dobrze. Zaraz po kopulacji składają jaja w szpary drewna lub na jego powierzchni za pomocą wysuwanego pokładełka.

Jakie drewno wybiera spuszczel pospolity ? Przede wszystkim martwe drewno drzew iglastych – wyrobione i suche. To, co zwabia samice to zawarte w drewnie terpeny, które tworzą przyjemny zapach i przywabiają do składania jaj. Dużą rolę odgrywa również światło i stan powierzchni drewna.

Spuszczel pospolity larwa

Po zaledwie kilku dniach larwy opuszczają jaja i zaczynają swój żer. Spuszczel larwa to przeważająca część życia tego owada, za średni okres żerowania przyjmuje się od 3 do 6 lat, choć zdarza się, że jedno pokolenie spuszczela rozwija się nawet przez 18 lat!

To, co ma wpływ na okres rozwoju to zawartość białka, witamin i cholesterolu w drewnie. Jeśli larwy nie znajdą tych składników w drewnie będą pożerać swoich współtowarzyszy. Sytuacja z kanibalizmem powtórzy się także w przypadku dużego zagęszczenia larw. Średnia szerokość drążonych przez starsze larwy chodników to około 6 mm. Żerowisko spuszczel jest wypełnione w całości mączką drzewną i odchodami.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Spuszczel pospolity zwalczanie

Spuszczel pospolity najbardziej zagraża obiektom drewnianym, nie starszym niż 150-200 lat. Atakuje drewniane konstrukcje, więźby dachów, parkiety, meble oraz muzea typu skansenowskiego. Żeruje w drewnie litym i w sklejce. Atakuje drewno przez wiele lat dlatego uznawany jest za jednego z najgroźniejszych szkodników drewna.

Kiedy mamy do czynienia z tym owadem pojawia się pytanie: Spuszczel jak wytępić? To, jakiej metody użyć, zależy w dużej mierze od kubatury budynku, miejsca żerowania owada i dostępu do tego miejsca. Oprócz popularnych i najczęściej stosowanych metod (fumigacja, Xilix) mamy również metodę iniekcji ciśnieniowej. To jedna z metod chemicznych polegająca na wprowadzeniu preparatów owadobójczych bezpośrednio do drewnianych elementów zainfekowanych przez szkodniki. Środki chemiczne są wtłaczane pod ciśnieniem do wcześniej wywierconych otworów. Zabieg jest bezpieczny, skuteczny i co najważniejsze – zabezpiecza drewno na długi okres przed ponownym pojawieniem się owadów.

Jeśli w waszym domu pojawi się szkodnik spuszczel zwalczanie zapraszamy do kontaktu. Posiadamy wiedzę, doświadczenie, odpowiedni sprzęt i środki.

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/02/Hylotrupes_bajulus01.jpg