szkodniki drewna

Kołatkowate - Groźne szkodniki drewna

Czytaj więcej
image

Stukacz świerkowiec

Kołatkowate to niewielkie chrząszcze ale za to z wielkim potencjałem morderców…drzew ma się rozumieć. Większość chrząszczy żyje bowiem w drewnie i w korze drzew, a niektóre z nich zaliczane są do najgroźniejszych szkodników drewna wyrobionego. W końcu z rodziny tej wywodzi się najbardziej znany i znienawidzony przez sympatyków drewnianych domów jegomość – kołatek domowy.

Nasz bohater, stukacz świerkowiec, często bywa mylony z kołatkiem, jednak szkody przez niego dokonywane nie mają aż takiego znaczenia gospodarczego jak w przypadku jego krewniaka kołatka.

Stukacz świerkowiec a kołatek domowy

Stukacz świerkowiec to brunatny chrząszcz mierzący średnio 6 mm długości, z nitkowatymi czułkami i dość sporą w porównaniu do reszty ciała głową. U tego gatunku kołatkowatych głowa chowa się w specjalnym zagłębieniu, pod spód ciała. Ciało stukacza jest lekko spłaszczone, a pokrywy pokryte krótkimi i przylegającymi włoskami.

Z kolei kołatek domowy osiąga maksymalnie 4 mm długości, jego ciało jest koloru brązowego – od jasnobrunatnego po ciemnobrunatny. Jednak charakterystyczne u tego gatunku chrząszczy są pokrywy skrzydłowe pokryte zagłębieniami w kształcie kropek. Przedplecze kołatka przybiera kształt kaptura, który zakrywa głowę owada.

Zatem jeśli przyjrzymy się obu chrząszczom nieco bliżej z pewnością dostrzeżemy różnice w ich wyglądzie. Jednak nie tylko one pozwolą nam na określenie gatunku jaki atakuje nasze drewno. Oba szkodniki różnią się przede wszystkim skalą dokonywanych przez ich larwy zniszczeń.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Kołatek larwa może opanowywać wyrobione drewno przez wiele pokoleń aż do jego całkowitego zniszczenia. Żeruje w bielu i chętnie zasiedla drewno lekko nadpsute przez grzyby. Źle znosi niskie temperatury i mrozy dlatego jego niszczycielska działalność ściśle związana jest z budynkami – zarówno mieszkalnymi jak i zabytkowymi. Zaraz obok spuszczela uznawany jest za najgroźniejszego szkodnika drewna konstrukcyjnego i szkodnika niszczącego całe drewniane budynki.

Stukacz świerkowiec larwa rozwija się między korą a drewnem martwych drzew iglastych, dlatego uszkadza drewno dosyć płytko, maksymalnie do 5 mm głębokości. Te powierzchniowe uszkodzenia dokonywane są na nieokorowanych partiach drewna, a zatem na łaceniu i więźbach dachu. Bywa i tak, że ze względu na płytkość uszkodzeń nie zostają one zauważone przez domowników. Stukacz świerkowiec może dokonywać uszkodzeń wyrobów drewnianych, takich jak meble, jednak największe szkody wyrządza w muzeach przyrodniczych i laboratoriach.

Czy stukacz świerkowiec zwalczanie jest konieczne?

O tym czy w naszym domu pojawi się stukacz świerkowiec zadecyduje w głównej mierze wybór drewna. Powinniśmy używać do budowy drewna okorowanego, wtedy zmniejszymy ryzyko pojawienia się u nas owadów żerujących między korą a drewnem, w tym stukacza świerkowca.

Jeśli mamy do czynienia z masowym występowaniem szkodnika nie ma co zwlekać – należyzaangażować profesjonalną firmę zajmującą się zwalczaniem szkodników drewna.

Stukacz, jak już było wspomniane wcześniej, niszczy również eksponaty laboratoryjne i muzealne, zatem dla lepszej ich ochrony stosuje się różnego typu środki chemiczne. Mają one za zadanie zwalczyć owady ale i zabezpieczyć materiał przed ponownym atakiem szkodników.