szkodniki drewna

Trzpiennik – co należy o nim wiedzieć?

Czytaj więcej
image

Trzpiennik olbrzymi

Trzpienniki to średniej i dużej wielkości błonkówki – niektóre z nich potrafią bowiem osiągnąć długość 4 cm. Ich ciało jest wydłużone i walcowate, głowa kulista lub owalna, a oczy duże i złożone. Czułki są nitkowate a żuwaczki spore i silne przez co mogą wydawać się dla człowieka groźne.

Nasz krajowy i największy przedstawiciel to trzpiennik olbrzymi. Występuje wszędzie tam, gdzie występują iglaste gatunki drzew. Potrafi nieźle napędzić stracha, a to ze względu na swoje rozmiary i wyjątkowo nieprzyjazny wygląd.

Na pierwszy rzut oka przypomina olbrzymiego szerszenia co wzbudza w nas strach i przerażenie. Dorosły trzpiennik olbrzymi osiąga maksymalnie 4 cm długości, jego ciało jest niemal całe czarne. Za oczami znajdują się żółte placki, jego czułki, częściowo odnóża i odwłok również zabarwione są na kolor żółty. W dość łatwy sposób odróżnić można samicę od samca – posiada ona charakterystyczne pokładełko na brzusznej stronie odwłoka i lancetowaty kolec na końcu grzbietowej strony odwłoka. U samca kolec ma kształt trójkątny i umiejscowiony jest na brzusznej stronie odwłoka.

Trzpiennik - co należy o nim wiedzieć?

Choć jest spory i wygląda groźnie to dla człowieka jest zupełnie nieszkodliwy. Dla drzew już obojętny nie jest – uznawany jest bowiem za groźnego szkodnika wtórnego drzew i szkodnika technicznego drewna.

Gustuje w drewnie drzew iglastych, głównie w świerku i jodle. Atakuje drzewa złamane, uszkodzone mechanicznie i osłabione – można by rzec: „średnia szkodliwość”. Ale trzeba zaznaczyć, że trzpiennik pojawia się często również na składnicach w lesie lub w tartakach, a stamtąd może trafić do naszego domu.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Trzpiennik olbrzym – leśny morderca

Trzpiennik to typowo leśny owad, którego zaobserwować można na przełomie lipca i sierpnia – w końcu to stworzenie ciepłolubne i światłolubne. Samica tuż po kopulacji szuka odpowiedniego materiału lęgowego. Kiedy go znajdzie składa jaja w pionowe kanaliki wydrążone wcześniej swoim pokładełkiem. Oprócz jaj wprowadza coś jeszcze – zarodniki symbiotycznego grzyba rozkładającego drewno. Trzpiennik larwa odżywia się zarówno drewnem jak i strzępkami grzybów. Larwy drążą bardzo głębokie chodniki, dlatego uszkodzenia mogą być naprawdę spore.

Tak dzieje się w przypadku kiedy owad ma dostęp do świeżo obumarłego drzewa, bo w takim właśnie gustuje. Może też to być drzewo niedawno ścięte i składowane w lesie. Ale co w sytuacji kiedy tego typu drzewa nie znajdzie? Dla trzpiennika to żaden problem – samica wprowadza wtedy w głąb drewna specjalną substancję, która powoduje żółknięcie igieł, a z czasem jego obumarcie. Brzmi groźnie, ale tak się właśnie dzieje. Na szczęście w naszych polskich lasach nie brakuje świeżo obumarłego drzewa.

Trzpiennik wraz z materiałem składowanym może zostać zawleczony do naszych domów i żerować w drewnie konstrukcyjnym, w drewnianych ścianach, meblach i podłogach. Nie tylko głębokie chodniki drążone przez larwy są problem ale również wprowadzane przez trzpiennika zarodniki grzybów, które powodują zagrzybienie materiału drewnianego.

Trzpiennik olbrzymi zwalczanie

Jeśli taki gość zawita u was w domu nie ma co zwlekać i najlepiej poprosić o pomoc specjalistów. Firma dobierze odpowiednią metodę zwalczania szkodników drewna.

Robaki w drewnie atakują materiał w bardzo różnym czasie, często uszkadzają surowiec składowany co sprawia, że nie nadaje się on do dalszego wykorzystania. Niektóre szkodniki drewna atakują materiał już wbudowany w konstrukcję lub materiał przekształcony w konkretny przedmiot (mebel, podłogę, boazerię) przez co traci swoją wytrzymałość i walory estetyczne i użytkowe.

Na pomoc przychodzą wyspecjalizowane firmy, które po zapoznaniu się z obiektem, są w stanie dobrać skuteczną metodę zwalczania owadów żerujących w drewnie, takich jak trzpiennik, spuszczel pospolity czy kołatek domowy.

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Urocerus_gigas4.jpg/1280px-Urocerus_gigas4.jpg