To kolejny owad, zaraz obok kruszel czarny i trzpiennik olbrzymi, z rodziny trzpiennikowatych, który upodobał sobie drewno drzew iglastych. Rozwija się głównie w drewnie sosny pospolitej, rzadziej w innych gatunkach drzew iglastych. Trzpiennik sosnowiec zaliczany jest do najgroźniejszych szkodników technicznych drewna – narusza jego strukturę i tym samym obniża wartość techniczną.
Jak to u trzpiennikowatych bywa i w tym przypadku mamy wyraźnie występujący dymorfizm płciowy. Zacznijmy od samicy: długość ciała maksymalnie 3,2 cm, czarne ciało z metalicznym, niebieskawym lub fioletowym połyskiem i oczywiście charakterystyczne pokładełko, którym wydrąża kanaliki w drewnie w celu złożenia jajeczek. Z kolei samiec: nieco mniejszy, osiąga maksymalnie 3 cm długości, głowa i tułów są czarne z niebieskawym połyskiem, odwłok koloru miodowego z czarnym zakończeniem.
Trzpiennik sosnowiec posiada okrągłą głowę pokrytą długimi włoskami oraz członowane, czarne czułki. Opanowuje drewno sosny pospolitej, głównie dolne części strzał drzew.
Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze
Dorosłe osobniki widywane są od lipca do sierpnia. Zaraz po kopulacji samica szuka odpowiedniego materiału lęgowego i tam składa białe, owalne i podłużne jaja. Składa je w bielastej części drewna na głębokości do 10 mm we wcześniej wywiercone pokładełkiem kanaliki. Wraz z jajami wprowadza zarodniki symbiotycznego grzyba, które rozkładają drewno wokół chodników larw.
Po około 2-3 tygodniach jaja opuszczają białe, cylindryczne i miękkie larwy, wyposażone w jasnożółtą główkę i stwardniały kolec na odwłoku. Ciało trzpiennik larwa jest wyraźnie posegmentowane. Trzpiennik sosnowiec żerowisko wypełnione jest ubitymi trocinkami i odchodami larw. Drążone chodniki są okrągłe w przekroju. Po przepoczwarzaniu młode trzpienniki wygryzają krótki chodnik wyjściowy i okrągły otwór wylotowy i opuszczają drewno.
Trzpiennik sosnowiec i trzpiennik olbrzymi to groźne szkodniki drewna sosnowego. Larwy trzpiennika sosnowca potrafią żerować w drewnie przez około 2 lata, a bywa że i dłużej jeśli tylko warunki nie są sprzyjające dla rozwoju larw. Jeśli ten szkodnik drewna trafi do nas do domu to najprawdopodobniej przez zaniedbanie drewna już na etapie jego składowania – w lesie na składnicach czy w tartakach.
Warto wspomnieć, że trzpiennik sosnowiec opanowuje też żywe drzewa, ale głównie te osłabione, uszkodzone mechanicznie, złamane i powalone. Zdarza się, szczególnie w osłabionych drzewostanach, że owady pojawiają się masowo i powodują ogromne szkody. Oprócz tego, że larwy drążą chodniki i osłabiają strukturę drzewa to dodatkowo dorosłe samice przenoszą do jego wnętrza zarodniki grzybów powodując tym samym rozkład drewna.
Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze
Na robaki w drewnie nie ma jednej uniwersalnej metody. Każda profesjonalna firma dobiera metodę indywidualnie – w zależności od gatunku szkodnika, miejsca żerowania i gabarytów pomieszczenia. Oczywiście tych zależnych może być dużo więcej.
Tak jak już wcześniej wspomniane było, trzpiennikowate lubują się w drewnie wilgotnym, uszkodzonym, ale i też świeżo ściętym. Aby nie dopuścić do inwazji tych owadów warto zadbać o drewno już na jego etapie surowca w lesie i na składnicy.
Szkodniki drewna w domu zwalczamy stosując m.in. dezynsekcję gazową, tzw. fumigacja drewna, zazwyczaj wtedy kiedy szkodniki występują masowo lub ciężko zlokalizować miejsce porażenia. Inna metoda – zwalczanie szkodników drewna mikrofalami – stosowana jest wtedy gdy domownicy nie są w stanie opuścić budynku na dłuższy czas lub miejsce porażenia można konkretnie zlokalizować.
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Sirex_noctilio_female_3_small.jpg/1280px-Sirex_noctilio_female_3_small.jpg