szkodniki drewna

Trzpiennik sosnowiec, szkodniki drewna sosnowego

Czytaj więcej
image

Trzpiennik sosnowiec

To kolejny owad, zaraz obok kruszel czarny i trzpiennik olbrzymi, z rodziny trzpiennikowatych, który upodobał sobie drewno drzew iglastych. Rozwija się głównie w drewnie sosny pospolitej, rzadziej w innych gatunkach drzew iglastych. Trzpiennik sosnowiec zaliczany jest do najgroźniejszych szkodników technicznych drewna – narusza jego strukturę i tym samym obniża wartość techniczną.

Trzpiennik sosnowiec. Jak wygląda?

Jak to u trzpiennikowatych bywa i w tym przypadku mamy wyraźnie występujący dymorfizm płciowy. Zacznijmy od samicy: długość ciała maksymalnie 3,2 cm, czarne ciało z metalicznym, niebieskawym lub fioletowym połyskiem i oczywiście charakterystyczne pokładełko, którym wydrąża kanaliki w drewnie w celu złożenia jajeczek. Z kolei samiec: nieco mniejszy, osiąga maksymalnie 3 cm długości, głowa i tułów są czarne z niebieskawym połyskiem, odwłok koloru miodowego z czarnym zakończeniem.

Trzpiennik sosnowiec posiada okrągłą głowę pokrytą długimi włoskami oraz członowane, czarne czułki. Opanowuje drewno sosny pospolitej, głównie dolne części strzał drzew.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Trzpiennik sosnowiec żerowisko

Dorosłe osobniki widywane są od lipca do sierpnia. Zaraz po kopulacji samica szuka odpowiedniego materiału lęgowego i tam składa białe, owalne i podłużne jaja. Składa je w bielastej części drewna na głębokości do 10 mm we wcześniej wywiercone pokładełkiem kanaliki. Wraz z jajami wprowadza zarodniki symbiotycznego grzyba, które rozkładają drewno wokół chodników larw.

Po około 2-3 tygodniach jaja opuszczają białe, cylindryczne i miękkie larwy, wyposażone w jasnożółtą główkę i stwardniały kolec na odwłoku. Ciało trzpiennik larwa jest wyraźnie posegmentowane. Trzpiennik sosnowiec żerowisko wypełnione jest ubitymi trocinkami i odchodami larw. Drążone chodniki są okrągłe w przekroju. Po przepoczwarzaniu młode trzpienniki wygryzają krótki chodnik wyjściowy i okrągły otwór wylotowy i opuszczają drewno.

Trzpiennik sosnowiec. Szkodnik techniczny drewna.

Trzpiennik sosnowiec i trzpiennik olbrzymi to groźne szkodniki drewna sosnowego. Larwy trzpiennika sosnowca potrafią żerować w drewnie przez około 2 lata, a bywa że i dłużej jeśli tylko warunki nie są sprzyjające dla rozwoju larw. Jeśli ten szkodnik drewna trafi do nas do domu to najprawdopodobniej przez zaniedbanie drewna już na etapie jego składowania – w lesie na składnicach czy w tartakach.

Warto wspomnieć, że trzpiennik sosnowiec opanowuje też żywe drzewa, ale głównie te osłabione, uszkodzone mechanicznie, złamane i powalone. Zdarza się, szczególnie w osłabionych drzewostanach, że owady pojawiają się masowo i powodują ogromne szkody. Oprócz tego, że larwy drążą chodniki i osłabiają strukturę drzewa to dodatkowo dorosłe samice przenoszą do jego wnętrza zarodniki grzybów powodując tym samym rozkład drewna.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Trzpiennik sosnowiec zwalczanie.

Na robaki w drewnie nie ma jednej uniwersalnej metody. Każda profesjonalna firma dobiera metodę indywidualnie – w zależności od gatunku szkodnika, miejsca żerowania i gabarytów pomieszczenia. Oczywiście tych zależnych może być dużo więcej.

Tak jak już wcześniej wspomniane było, trzpiennikowate lubują się w drewnie wilgotnym, uszkodzonym, ale i też świeżo ściętym. Aby nie dopuścić do inwazji tych owadów warto zadbać o drewno już na jego etapie surowca w lesie i na składnicy.

Szkodniki drewna w domu zwalczamy stosując m.in. dezynsekcję gazową, tzw. fumigacja drewna, zazwyczaj wtedy kiedy szkodniki występują masowo lub ciężko zlokalizować miejsce porażenia. Inna metoda – zwalczanie szkodników drewna mikrofalami – stosowana jest wtedy gdy domownicy nie są w stanie opuścić budynku na dłuższy czas lub miejsce porażenia można konkretnie zlokalizować.

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Sirex_noctilio_female_3_small.jpg/1280px-Sirex_noctilio_female_3_small.jpg