szkodniki drewna

Wyschlik grzebykorożny, szkodnik drewna drzew liściastych

Czytaj więcej
image

Wyschlik grzebykorożny

To kolejny już chrząszcz z rodziny kołatkowatych, dla których środowiskiem życia jest drewno. Wyschlik grzebykorożny jest dość popularnym gatunkiem żerującym w drewnie drzew liściastych. Szkody w skali całego kraju wyrządza dużo mniejsze niż dobrze wszystkim znany kołatek domowy, a to zapewne dlatego, że ten drugi żeruje w wielu gatunkach drewna.

Co to za chrząszcz?

Większość kołatkowatych to małe, brunatne chrząszcze. Nie inaczej jest w przypadku wyschlik grzebykorożny. To chrząszcze o brązowym ubarwieniu, których długość ciała nie przekracza 5 mm. Przedplecze jest kuliście wysklepione. Bardzo widoczny jest dymorfizm płciowy: samica posiada czułki piłkowane (drobne ząbki), z kolei samiec wyposażony jest w charakterystyczne czułki w kształcie grzebyków. Wszak od tych grzebyków powstała nazwa tego gatunku szkodnika drewna.

Dorosłe osobniki pojawiają się od maja do sierpnia, aktywne są za dnia. Po kopulacji samica drąży krótkie chodniki w wybranym drewnie i na moment opuszcza je aby ponownie wejść, tym razem odwłokiem, i złożyć w nich jaja. Składa je pojedynczo lub w niewielkich grupach w nacięte naczynia drewna. Jaja są cienkie i nitkowate. Po złożeniu jaj samica umiera i zamyka tym samym wejście.

image

Chcesz rozwiązać problem
szkodników drewna?

Znajdź najlepszego specjalistę w twoim regionie, umów się na konsultację i pozbądź się problemu raz na zawsze

Wyschlik grzebykorożny larwa

Z jaj wylęgają się larwy, które dopiero po drugim linieniu osiągają typowy wygląd larw kołatków: są białe, beznogie i łukowato zgięte. Drążą chodniki o okrągłym przekroju i o nieco zawiłym przebiegu. Wyschlik grzebykorożny żerowisko wypełnione jest ubitą mączką drzewną i odchodami. Po przepoczwarzeniu młode chrząszcze wygryzają okrągłe otwory wylotowe o średnicy do 2,5 mm.

Wyschlik grzebykorożny larwa zagraża drewnianym elementom wystroju wnętrz, szczególnie meblom, rzeźbom i innym drewnianym przedmiotom. Rzadziej atakuje drewno konstrukcyjne. Ponadto spore szkody wyrządzić może również w warsztatach stolarskich – tam chętnie zaatakuje drewno magazynowane. Opanowuje drewno drzew liściastych takich jak olcha, brzoza, buk, dąb.

Wyschlik grzebykorożny zwalczanie

Z racji tego, że dorosłe osobniki latają za dnia, łatwiej można je zaobserwować i zidentyfikować. Przy wyschlik grzebykorożny zwalczanie najważniejsze wydaje się samo zabezpieczenie drewna przed jego wykorzystaniem. Metody walki ze szkodnikami drewna dobieramy indywidualnie. Przy zwalczaniu najczęściej stosujemy, m. in. fumigacja, czyli gazowanie drewna, lub iniekcja ciśnieniowa, czyli wtłaczanie środków chemicznych pod ciśnieniem do wcześniej wywierconych otworów.

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f9/Ptilinus_pectinicornis_natur.jpg/1024px-Ptilinus_pectinicornis_natur.jpg